Rozkład Poissona jest rozkładem dyskretnym (skokowym), który wyraża prawdopodobieństwo zdarzeń następujących po sobie z daną częstotliwością \( \alpha \) (ilość zdarzeń na jednostkę czasową) w danym czasie. Zdarzenia zachodzą niezależnie, tzn. że czas następnego zdarzenia nie zależy od tego kiedy wystąpiło poprzednie zdarzenie.
Przykład
Rozważmy taki przykład: obserwujemy pewien przystanek autobusowy i stwierdzamy, że średnio autobusy przyjeżdżają z częstotliwością \( \lambda = 4\) autobusy na godzinę. Zdarza się jednak, że autobus nie przyjedzie- ulegnie wypadkowi – lub się spóźni. Wtedy może okazać się, że w jedną godzinę przyjadą 3 autobusy, a w następną 5. Jednak średnio w każdą godzinę będziemy obserwować 4 autobusy na tym przystanku. Zmienna opisująca kiedy przyjedzie autobus jest właśnie zmienną z rozkładu Poissona o intensywności \( \lambda = 4\).
Definicja
Niech X będzie zmienną z rozkładu Poissona o intensywności \( \lambda \) co zapisujemy \( X \sim Poiss(\lambda) \). Wtedy gęstość rozkładu(prawdopodobieństwo, że zajdzie dokładnie k zdarzeń), wyraża się wzorem:
\( f(k, \lambda) = P( X = k ) = \frac{\lambda^{k} e^{-\lambda}}{k!} \) dla k = 0, 1, 2, …
gdzie \( e^{x} \) to funkcja eksponencjalna. Jeżeli musisz podać dokładny wynik, a nie masz tej funkcji na kalkulatorze podstaw za e 2.718.
Warto zauważyć, że k może być dowolnie duże lecz z powodu k! w mianowniku dla dużego k prawdopodobieństwo P(X = k) będzie bardzo małe.
Podstawowe własności rozkładu Poissona:
- \( \lambda > 0\)- skoro lambda opisuje intensywność to musi być liczbą dodatnią
- \( k= 0,1,2, \dots \) – ilość zdarzeń nie może być ujemna i do tego musi być liczbą całkowitą
- Wartość oczekiwana \( EX = \lambda \)
- Wariancja \( VarX = \lambda\)
- Dominanta( Moda ) jest równa największej liczbie całkowitej mniejszej od \( \lambda \), np. dla \( \lambda = 2.7\) dominanta wynosi 2.
- Prawo zdarzeń rzadkich- wyjaśnione w tym wpisie
- Dla dużego \( \lambda \) rozkład Poissona można przybliżyć rozkładem normalnym o średniej i wariancji równych \( \lambda \), czyli dla
\( X \sim Poiss(\lambda) \) oraz dla dużego \( \lambda \) mamy \( X \sim N(\lambda, \lambda) \) - Mediana wynosi około \( Me \approx \lambda + \frac{1}{3} + \frac{0.02}{\lambda} \)
- Skośność wynosi \( \sqrt{\lambda} \)
- Kurtoza wynosi \( \frac{1}{\lambda} \)
- Suma zmienny z rozkładu Poissona jest rozkładem Poissona o intensywności równej sumie intensywności zmiennych, czyli\( X \sim Poiss(\lambda_{1}) \) , \( Y \sim Poiss(\lambda_{2}) \) to \( X + Y \sim Poiss( \lambda_{1} + \lambda_{2} ) \)
Zadanie 1:
Ilość wypadków w pewnej firmie w ciągu miesiąca można opisać rozkładem Poissona z intensywnością \( \lambda = 3.2 \). Oblicz:
- Prawdopodobieństwo, że w ciągu miesiąca zajdą 2 zdarzenia
- Prawdopodobieństwo, że w ciągu roku zajdą 24 zdarzenia
- Prawdopodobieństwo, że ilość zdarzeń w ciągu miesiąca wyniesie mniej niż 3
Zadanie 2:
Liczba rodzynek w ciastach pieczonych przez pewną cukiernię jest zmienną losową o rozkładzie Poissona \( \lambda = 2\). Obliczyć prawdopodobieństwo, że kupując babkę trafimy na:
a) dokładnie jedną rodzynkę
b) co najmniej 5 rodzynek
c) więcej niż jedną, ale nie więcej niż 4
d) co najmniej 2, ale nie więcej niż 5 rodzynek
Zadanie 3:
Wyznacz prawdopodobieństwo pojawienia się zdarzenia rzadziej niż 2 razy wiedząc, ze wartość oczekiwana to 2.
Zadanie 4:
Zmienna losowa ma rozkład Poissona. Ile wynosi \( P(X \geq 3) \) i P(X=8) jeżeli wiadomo, że P(3) = 0,204588166 i P(5) = 0,147712656?
Zadanie 5
Oblicz wartość oczekiwaną rozkładu Poissona.
Zadanie 6
Oblicz wariancję rozkładu Poissona.
Dzięki, bardzo pomocne
Proszę pomóc!
lambda – parametr dodatni;
funkcja f dana następująco:
dla x0 mamy f(x)=lambda razy exp(- lambda x), czyli parametr lambda razy e do potęgi o wykładniku – lambda x
pokazać że przy dowolnej dodatniej wartości parametru lambda f jest gęstością zmiennej losowej i wyznaczyć dystrybuantę; ponadto wyznaczyć wartośc oczekiwaną i odchylenie standardowe zmiennej losowej o takiej gęstości
Cześć,
Odezwij się do mnie na maila.