Wykres pudełkowy

Wykres pudełkowy (wykres skrzynkowy) służy do prezentacji wyników lub porównania danych. Zawiera informacje odnośnie położenia, rozproszenia i kształtu rozkładu danych.

Do stworzenia wykresu pudełkowego potrzebne jest nam 5 wartości:

wykres pudełkowy
Max - wartość maksymalna
Q3 - trzeci kwartyl
Me - mediana
Q1 - pierwszy kwartyl
Min - wartość minimalna

 

Wąs: kreska łącząca wartość Min/Max z końcem pudełka.

 

 

Ważne informacje dotyczące wykresu pudełkowego:

  1. Długość pudełka jest równa rozstępowi ćwiartkowemu  Q_{3} - Q_{1}
  2. Wąsy mogą być różnej długości- wszystko zależy od tego ile wynosi wartość maksymalna i minimalna
  3. Mediana nie musi leżeć na środku pudełka

Analiza wykresu pudełkowego:

  1. Położenie: o położeniu świadczy cały wykres pudełkowy m.in możemy określić zakres danych (Min, Max).
  2. Rozproszenie: im dłuższy wykres  tym dane są bardziej rozproszone tzn. mogą przyjmować bardziej różniące się wartości. O rozproszeniu świadczą także długie wąsy - tzn. występują obserwacje skrajne (bardzo odbiegające od pudełka).
  3. Kształt: jeżeli wykres wygląda symetrycznie względem kreski z medianą to możemy podejrzewać że wykres cechy jest symetryczny. Jeżeli pudełko nie jest równo podzielone albo/i wąsy są różnej długości to mamy do czynienia z rozkładem asymetrycznym - najczęściej to czy asymetria jest prawostronna czy lewostronna możemy odczytać po odległości Max i Min od Mediany: jeżeli jedna z tych odległości jest znacząco większa to mamy asymetrię prawostronną(jeżeli znacząco większa jest odległość Max od Me) lub lewostronną(jeżeli odległość Min od Me jest większa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>